کیفیت موی ما نه‌تنها حس و حال ما را بهتر می‌کند بلکه نشان‌دهنده وضعیت سلامتی ما نیز است. معمولاً با افزایش سن تغییراتی در مو و ناخن ایجاد می‌شود. تغییر رنگ مو و شکننده شدن ناخن‌ها نشان‌دهنده کاهش تولید ملانین است. اما علاوه بر سن، وضعیت سلامتی ما نیز می‌تواند علائمی‌را در موی سر ایجاد کند.

www.takroj.ir 300012660

موی نازک و موی خشک و شکننده

بافت مو :

موی خشک و شکننده: اگر مویتان خیلی نرم شده است یا به هنگام بلند شدن از خواب روی بالش خود مو می‌بینید نشانه سندروم افزایش کوتیزول یا کم‌کاری تیروئید است. این شرایط وقتی اتفاق می‌افتد که غده تیروئید هورمون‌های تیروئید کافی تولید نمی‌کند. درنتیجه متابولیسم کند شده و افزایش ناگهانی وزن، خستگی بدون دلیل و احساس سرما در همه زمان‌ها را موجب می‌شود. کمبود آهن، روی و ویتامین C نیز منجر به خشکی، شکنندگی و کدر شدن مو می‌شود.موی نازک: تغییر موهای ضخیم به رشته‌های نازک می‌تواند نشانه کم‌کاری تیروئید نیز باشد. اما موی نازک که با کاهش تعداد موها نیز همراه می‌شود می‌تواند ناشی از عدم توازن هورمونی مرتبط با سندروم تخمدان پلی کیستیک نیز باشد. این اختلال درون‌ریز بر چگونگی عملکرد تخمدان‌های زن اثرگذار است که به ریزش شدید مو و نازک شدن مو در فرق سر به‌ویژه برای کسانی که استعداد ژنتیکی دارند می‌انجامد.ریزش مو: اگر به‌اندازه ۱۰۰ مو در روز ازسرتان بریزد طبیعی است و نباید نگران شوید. اما اگر موی شما شروع به ریزش دسته‌ای کرد می‌تواند نشانه آنمی‌یا کم‌خونی باشد. کمبود آهن موجب این حالت در بدن و ترد شدن ناخن‌ها و کاهش مو می‌شود. کمبود پروتئین نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل ریزش مو باشد.

این مطلب به صورت اختصاصی توسط تیم برای سایت تک رژ ترجمه گردیده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون منبع لینک دار مجاز نمی‌باشد.

آشنایی با موی نازک و موی خشک و شکننده - تصویر 2
آشنایی با موی نازک و موی خشک و شکننده - تصویر 3