تب تشنجی در کودکان

کد خبر :  1810287317743481093 تاریخ :  سه شنبه 7 بهمن 1393 09:33
تب تشنجی در کودکانجام جم سرا: به گفته یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، ‌از هر ۱۰۰ کودکی که از نظر تکاملی سالم هستند بین ۲ تا ۵ درصد دچار تب تشنجی ساده می‌شوند.

دکتر ساسان ساکت گفت: شایع‌ترین بیماری‌های مغز و اعصاب تشنج است. تشنج هنگامی روی می‌دهد که گروهی از سلولهای عصبی مغز ناگهان به صورت همزمان با یکدیگر ولی غیرطبیعی و کنترل نشده، شروع به ارسال پی در پی پیامهای الکتریکی می‌کنند که باعث اختلال موقت در مغز و ایجاد علایم گوناگونی در فرد می‌شود.
این پزشک ادامه داد: صد درصد موارد بیماری ژنتیکی است و اختلال در ساختار و ساختمان بافت مغز زمینه ژنتیک، متابولیک دارد و مصرف برخی مواد و دارو‌ها در دوران بارداری توسط مادر از علل این بیماری است. در بیشتر موارد با وجود انجام آزمایش‌های ژنتیکی و متابولیک هیچ دلیلی برای این بیماری وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه این بیماری رده سنی خاصی ندارد افزود: یک نوزاد در روز اول تولد تا یک نوجوان ۱۸ ساله ممکن است دچار این حملات شود. چنانچه یک نوزاد یک روزه تا ۲۸ روزه دچار تشنج شد باید به فوق تخصص نوزادان و از ۲۹ روزه تا پایان ۱۸ سالگی باید به فوق تخصص اطفال مراجعه کنند. شایع‌ترین محدوده سنی این بیماری بین ۶ تا ۶۰ ماهگی است که به دنبال بالا رفتن تب، کودک دچار تشنج می‌شود.
او با بیان اینکه از هر ۱۰۰ کودکی که از نظر تکاملی سالم هستند بین ۲ تا ۵ درصد دچار تب تشنجی ساده می‌شوند، یادآور شد: چنانچه فردی دچار تشنج شد و این فرد یک اختلال ساختمانی مغزی داشته باشد باید یک سری تدابیر اندیشیده شود تا از تشنج‌های بعدی پیشگیری کنیم. ساکت گفت: چنانچه کودکی بین سنین ۵ تا ۶۰ ماهگی قبلا یک بار تشنج کرده، باید به منظور پیشگیری از حمله مجدد تحت درمان داروهای ضد تشنجی خوراکی قرار گیرد. (روزنامه خراسان به نقل از ایسنا)

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه