چرا پدران بايد در تربيت فرزندان نقش داشته باشند؟

چرا پدران بايد در تربيت فرزندان نقش داشته باشند؟
چرا پدران باید در تربیت فرزندان نقش داشته باشند؟


 

نویسنده : مهتاب علیمرادی
 
در طی سال های اخیر تحقیقات بیانگر این حقیقت بوده است که نقش پدران در تربیت فرزندان بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل امروزه اغلب پدران در کنار مادران نقش خود را در زندگی به خوبی ایفا کرده و از نتایج مطلوب آن راضی و خشنود هستند. ولی متاسفانه عده ای از پدران نیز وجود دارند که تمایل چندانی به امور تربیتی فرزندان خود نشان نمی دهند. این قبیل پدران بهتر است به نکات زیر با دقت توجه کنند.
فرزندانی که رابطه نزدیک و صمیمی با پدرانشان دارند موفق تر هستند، احتمال اینکه به دانشگاه بروند بیشتر است، کمتر دچار وسوسه های دوستان ناباب قرار می گیرند، از مواد مخدر استفاده نمی کنند وعلایم افسردگی در آنان کمتر مشاهده می شود. فرزندانی که پدرانشان درتربیت آنان هیچ نقشی ندارند، بیشتر به سمت اعمال خلاف می روند و کنترل آنان بسیار دشوارتر خواهد بود.
پدران موفق افرادی هستند که در کنار فرزندانشان بوده و با آنان رابطه گرم و صمیمی دارند و در این صورت قادرند فرزندانی شاداب تر، سالم تر و موفق تر تربیت کنند. تحقیقات اخیر نشان داده است که حضور پدر برای فرزندان دختر و پسر به یک اندازه مهم و ضروری است. بنابراین با این توضیحات والدین باید نقش خود را در زندگی فرزندانشان به خوبی ایفا کرده، تا در آینده پشیمان و ناامید نشوند.
گاهی اوقات می بینیم پدرانی که در دوران کودکی خود پدرهای خوبی نداشتند، سعی می کنند کمبودهای دوران کودکیشان را برای فرزندان خود جبران کنند و بیشتر به آنها توجه و رسیدگی نشان دهند. همچنین پدرانی که نسبت به وظایف خود بیشتر آگاهی دارند و متوجه اثرات آن در زندگی و تربیت فرزندانشان هستند، بیشتر به امور تربیتی و پرورشی آنان می پردازند.
بهتر است پدران بنا به شرایط و موقعیتی که دارند، آگاهی خود را نسبت به مسایل تربیتی بالا ببرند. برای این کار می توانند در یکسری کلاس های آموزشی شرکت کنند و خود را آماده رویارویی به ویژه با فرزندان نوجوان خود بکنند. پدرانی که ادعا می کنند برای گذراندن زندگی مجبورند دو شغل داشته باشند بهتر است بدانند حضور آنان در همان مدت می تواند کارساز باشد. آنها می توانند کیفیت کار خود را در همان مدت کوتاه افزایش دهند و به همه امور به خوبی رسیدگی کنند.
یکی از وظایف مهمی که پدران بر عهده دارند این است که توانایی ها و نقاط قوت فرزندان خود را پیدا کرده و روی آن نقاط کار کنند. آنها نباید موفقیت ها و نقص های فرزندانشان را به خود نسبت دهند و در پی هیچ تلاشی نباشند. مادران نیز باید دراین امر دوشادوش پدران حرکت کنند و تمامی نکات مهم رفتاری و اجتماعی تک تک فرزندان خود را در طی رشد یادداشت کرده و روی امور لازم کار کنند.
برای ارایه تربیت بهتر و موفق تر پدر و مادر هر دو باید از لحاظ جسمانی، روحانی، عاطفی و ... به خود توجه کرده و مشکلاتشان را حل کنند تا راحت تر بتوانند مسایل و مشکلات فرزندان خود را برطرف کنند. مطمئن باشید وقتی ن��ازهای همه اعضای خانواده به خوبی برآورده شود، آرام تر با مسایل برخورد می کنند و به یکدیگر بیشتر احترام می گذارند. بسیاری از ما در زندگی دچار مشکلاتی هستیم که به خودی خود قادر به حل آنها نیستیم، پس بهتر است در آن مورد با یک فرد متخصص مشورت کنیم و از نتایج آن در زندگیمان بهره ببریم. بنابراین برای داشتن فرزندانی موفق، پدر و مادر هر دو باید از وظایف خود در زندگی آگاهی داشته باشند و مانند یک دوست همواره در کنار آنان قرار بگیرند. در این صورت در آینده شاهد فرزندانی موفق در تمام ابعاد زندگی خواهید بود.
منبع: رازموفقیت شماره 182 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه